Sposoby na krzywe ściany i sufity

Masz krzywe ściany i sufity, to nic, w ogóle się tym nie przejmuj. Wszystko to można swobodnie wyrównać przy okazji przeprowadzania jakiegoś dużego remontu w Twoim domu. Stopień wyrównania zależy od tego, jak duże są odchylenia od płaszczyzny i od tego, jakiego efektu oczekujmey.

Dlaczego warto naprawić krzywe ściany i sufity. Problemy krzywizny nastręczają trudności przy kładzeniu płytek, kasetonów na sufit czy projektowania kuchni i innych mebli na wymiar, gdzie nie można posługiwać się standardami, ale wszystko trzeba dopasowywać i mierzyć, mierzyć i jeszcze raz mierzyć. Krzywizny maja to do siebie, że są meczące i trudne w pominięciu. Pozostawione niedokładności na ścianach i sufitach da się jednak wyrównać płytami typu K-G i warstwą gładzi. Dotyczy to w szczególności ścian, których nawet odchylenia w postaci kilku centymetrów od płaszczyzny brzydko ukazuje odcień lub połysk farby oraz listw przypodłogowych, w szczególności w barwach kontrastujących z ich kolorem.

Do wyrównania stosuje się rozmaite metody. Ich wybór warunkuje rodzaj podłoża i końcowy efekt poprawki. Nieestetyczne i szpecące ślady po szpachli lub grudki i chropowata powierzchnia tynków cementowo-wapiennych może być wyrównana cienką warstwą tynku gipsowego lub gładzią. W przypadku poprawy kątów, to na kąty na ścianach i stropach musimy dodatkowo położyć warstwę tynku lub zaprawy wyrównawczej. W obleniach skuwamy tynk.  Krzywizny odchylone od płaszczyzny do 20 mm wyrównujemy przez naniesienie tynków gipsowych lub cementowo-wapiennych lub też zaprawy wyrównawczej. Ma to zastosowanie szczególnie na ścianie, gdzie będą układane płytki ceramiczne.

Wybrzuszenia dużo większe lub wklęsłości ścian i sufitów poprawiamy stosując do tego celu płyty K- G. Nie ma konieczności mocowania ich do metalowego rusztowania lub do powierzchni ścian i sufitów. Tutaj warto pokusić się o tańszą wersję i ułożyć płyty K- G na kleju i kłaść je tylko w tych miejscach, które wymagają wypełnienia. Należy pamiętać, że krzywizny z pewnością utrudnią fachowcowi pracę i zwiększą koszty wykonania zadania. Położenie płytek ceramicznych na krzywe ściany bywa bardzo trudne, a czasem niewykonalne. Fachowiec musi się bardzo natrudzić, aby wyrównać krzywizny sufitów czy ścian. To kosztuje, bowiem marnujemy jego czas, który miał przeznaczyć tylko na położenie płytek czy kasetonów. Cierpi na tym nasz portfel. Dlatego przed remontem należy najpierw zadbać o wyrównanie krzywizn a potem przejść do kolejnego etapu – kładzenia płytek itp.

PINB.PL


KONTAKT

www.pinb.pl
ul. Chlewińska 13
01-695 Warszawa
tel. 22 698 70 80, fax 22 201 25 71
e-mail: redakcja@pinb.pl


Copyright © 2001-2024 by POINT GROUP Marek Gabański Wszelkie prawa zastrzeżone.