Co musimy wiedzieć, gdy kupujemy działkę budowlaną?

Własna działka budowlana to marzenie wielu z nas. A w zasadzie dobry start na drodze do budowy wymarzonego domu. Sam zakup działki mylnie wydaje się nam bardzo prosta transakcją, która nie powinna nastręczać żadnych trudności. Otóż przeciwnie, bywa, iż błędy popełnione w czasie zakupu poważnie odbiją się na naszych dalszych poczynaniach. Działkę najlepiej kupować w sezonie jesiennym lub wczesnowiosennym. Wtedy możemy z łatwością określić, czy nasza działka nie jest podmokła, a bezlistne drzewa nie przysłaniają tego, czego właściciel działki tak bardzo stara się ukryć przed zainteresowanymi jej kupnem.

Przy zakupie działki weźmy pod uwagę jej lokalizację. Jeśli dysponujemy samochodem, to możemy zdecydować się na tereny podmiejskie i wiejskie. Gorzej, gdy zmuszeni jesteśmy korzystać z miejskiego transportu. Wtedy działka, a potem dom zlokalizowana za miastem, może być znacznym utrudnieniem, szczególnie, gdy pracujemy w ustawowych godzinach czy posiadamy dzieci w wieku szkolnym. Przy zakupie działki weźmy pod uwagę także jej wielkość. Jeśli potrzebujemy sadu czy dużego ogrodu, to powinnyśmy wybrać większą powierzchnię. Nie ma sensu wtedy zawracać sobie głowę małymi działkami. Pamiętajmy także, ze na cenę działki wpływa także jej kształt. Im mniej ustawna, tym tańsza. Najbezpieczniejszą jest taka, która ma około 22 metry szerokości.Wtedy architekt będzie miał największe pole do popisu, przy konstruowaniu naszego domu. Gorzej, gdy działki jest bardzo nieustawna, wtedy projekty domów będą drogie i niestety będzie ich bardzo mało. Wąskie działki to problem dla architektów i wyzwanie dla budowniczych. Dlatego ich cena bywa zaskakująco niska. I kusząca. Niestety podejrzanie kusząca. Przy zakupie działki, spawdźmy także rodzaj gleby, od tego zależy m.in. sposób, w jaki usadowimy na niej nasz dom.

Ważne jest ustalenie klasy gleby. Pamiętajmy, iż grunty trzeciej klasy mogą być problematyczne, jeśli chodzi o ich szybkie odrolnienie. Klasę gruntów naszej ewentualnej działki sprawdzamy w rejestrze gruntów i budynków. Wydział geodezji pomoże nam określić, jaki jest rodzaj gruntu naszej działki oraz ustali poziom wód gruntowych, również szalenie ważny podczas budowy domu. Nie kupujmy działki bez konsultacji w miejscowym urzędzie gminy. Zdarza się tak, iż nasz wymarzony dom okaże się tylko iluzją, bowiem przeznaczenie naszej świeżo zakupionej działki nie pozwala na postawienie tam budynku mieszkalnego. Zainteresujmy się także tym, czy w granicach naszej działki nie są planowane jakieś budowy, np. trasa szybkiego ruchu, która może znacznie utrudnić nam komfort mieszkania i egzystowaniu w naszym wymarzonym domu.

PINB.PL


KONTAKT

www.pinb.pl
ul. Chlewińska 13
01-695 Warszawa
tel. 22 698 70 80, fax 22 201 25 71
e-mail: redakcja@pinb.pl


Copyright © 2001-2023 by POINT GROUP Marek Gabański Wszelkie prawa zastrzeżone.